W trakcie Małopolskie dnia pora i selera można było nie tylko zapoznać się z odmianami tego warzywa prezentowanego przez kilka firma nasiennych, ale również zapoznać się z przedstawicielami włoskiego dostawcy rozsady tego warzywa na potrzeby poletek doświadczalnych, ale również zasięgnąć informacji z zakresu nawożenia selerów.

W przypadku plantacji selera, jego rozsadę na potrzeby poletek doświadczalnych dostarczyła włoska firma Vivai Bacchetto, której przedstawicielem w Polsce jest firma Luty Jacek. Ten włoski producent rozsady warzyw, realizuje ją pod osłonami na powierzchni 12 ha. Ten włoski producent rozsad jak informowali Izabela Pokratka i Sergio Bacchetto z firmy Vivai Bacchetto, to największym producentem rozsady pomidorów w tym kraju. Na rynek polski swoje rozsady dostarczana od 6 lat i w głównej części jest to właśnie rozsada selera. W zależności od potrzeb rozsada dostarczana jest w tackach o różnej średnicy oczek, do nasadzeń najwcześniejszych (marcowych) używane są wielodoniczki mieszczące 228 szt. rozsady, a do nasadzeń późniejszych, w zależności od preferencji trafia materiał w wielodoniczkach mieszczących 260 lub 280 szt. rozsady.

Aby uzyskać wysokiej jakości bulwy selera bardzo ważne jest właściwe stosowanie nawozów, które zapewnią optymalne tempo pobierania składników odżywczych i korzystnie wpływają na jakość plonu. W przypadku selerów prezentowanych w czasie Małopolskiego Dnia Pora, wysadzanych z rozsady około 10 kwietnia przed jej posadzeniem zastosowano następujące nawozy: YaraMila Complex, sól potasowa oraz YaraBela Extran 27. Wszystkie uprawy następnie zostały przykryte białą agrowłóknią. Po zdjęciu agrowłókniny (10 maja) rośliny nawożono pogłównie takimi produktami jak: YaraLiva Nitrabor oraz Unica Calcium. Poszczególne nawozy podawano w dawkach dzielonych, co sprzyja lepszemu pobieraniu oraz zapobiega stratą na skutek wymywania czy uwsteczniania składników pokarmowych składników pokarmowych. Pozwala to uzyskać wysokie plony o pożądanej wartości biologicznej. Ważnym elementem nawożenia selerów z uwagi na wysokie pH gleby (powyżej 7) ważne było odpowiednie zaopatrzenie selerów w mikroelementy, co starano się zapewnić stosując dolistnie takie produkty jak: YaraVita Brassitrel Pro, Krista LeafFoto czy Superba Mikromix. Warto również wiedzieć, że płynne nawozy z serii YaraVita zawierają adiuwanty zapewniające lepsze pokrycie roślin cieczą roboczą, środki przyczepne co zabezpiecza składniki przed ich zmywaniem z roślin, absorbenty sprzyjające lepszemu pobieraniu podawanych składników odżywczych oraz inne substancje poprawiające ich mieszalność i skuteczność działania.