W dniu 6 września w gospodarstwie pana Stanisława Lesienia w Czajkowie odbyła się konferencja  w ramach III AGRO AKADEMII WARZYWNICZEJ BASF 2016 pod hasłem „Nowe trendy i rozwiązania w uprawie kapusty”. Na dobrze prowadzonej plantacji spotkali się okoliczni plantatorzy z przedstawicielami firm organizatorów. W tym gronie, poza działem Crop Protection firmy BASF Polska, znalazły się takie podmioty jak Polcalc, Adob, Seminis i Rozsadnik.

Gospodarstwo Lesieniów

Stanisław Lesień wraz z synem Piotrem
Stanisław Lesień wraz z synem Piotrem

Gospodarstwo ma charakter rodzinny (zobacz również). Znajdują w nim zatrudnienie małżonkowie Anna i Stanisław Lesień, a także ich trzej synowie. Uprawia się tu ogółem 95 ha ziemi własnej, z czego ok. 30-40 ha zajmują nasadzenia kapusty, a na pozostałych polach rośnie pszenica i kukurydza. Cała produkcja kapusty trafia do prowadzonej przez Lesieniów kwaszarni przystosowanej do przerobu 5 tys. ton surowca i ok. 1 tys. ton ogórków. Gotowe produkty z zakładu trafiają do sieci handlowych. Przetwarza się tu także cebulę, która trafia do kolejnych zakładów lub jest eksportowana za granicę. Plony kapusty są w tym roku zadowalające. Dziękują za pomoc doradcom z firmy BASF, Adob. Polecam także wapno z firmy Polcalc, które daje świetne efekty w zwalczaniu kiły kapustnych i nasiona z firmy Seminis, zwłaszcza odmianę Vestri F1, która w moim gospodarstwie udaje się wybornie – powiedział we wstępie spotkania jego gospodarz Stanisław Lesień, właściciel kwaszarni Stan. Przywitał także wszystkich przybyłych gości dziękując za poświęcony czas na uczestnictwo w spotkaniu.

Stosika wystawiennicze firm organizatorów Akademii BASF
Stosika wystawiennicze firm organizatorów Akademii BASF

Firmy wspierające działalność Lesieniów

Wystąpienie Macieja Wity z BASF
Wystąpienie Macieja Wity z BASF

Firma Rozsadnik, z którą współpracują Lesieniowie, produkuje rozsady warzyw w Bogucicach. Oferta zawiera rozsadę odmian i gatunków zarówno szklarniowych jak i polowych. Na konferencji obecny był także dr Szulc z firmy Polcac, który jest w niej agronomem. Oferowane przez podmiot wapno, którego jakość docenił w swym wystąpieniu Stanisław Lesień, jest produktem do stosowania pogłównego. Wapń nie tylko wpływa na odczyn gleby, ale jest także elementem budulcowym kapusty. O żywieniu mówił podczas spotkania także reprezentant Adob Polska Włodzimierz Prus. Zaapelował o nawożenie wyłącznie w oparciu o analizy gleby a także o mieszanie pierwiastków w optymalny sposób. Bywa, że błędy popełniane w tym zakresie, niweczą wysiłki ogrodników zmierzające do zapewnienia roślinom dobrych warunków do wzrostu. Dodał także, że warzywa nie są przystosowane do przyswajania mikroskładników w formie tlenkowej. Lepiej jest stosować te elementy w formie schelatowanej.

Przedstawiciele firmy BASF regularnie wizytowali uprawy kapusty Stanisława Lesienia, aby od samego początku mieć pewność, że produkcja powiedzie się i spełni pokładane w niej nadzieje. Aby tak mogło się stać nasiona zaprawiane były zaprawą Rovral Aquaflo 500 SC. Zwrócono także uwagę na zbilansowane nawożenie i uniknięcie niedoborów poszczególnych pierwiastków. Bardzo ważna jest zwłaszcza obecność fosforu, który bierze udział w procesach podziałów komórkowych. Musi on zostać wymieszany dokładnie z glebą, gdyż warunkuje wzrost kapusty. Odchwaszczanie plantacji można wykonać przy użyciu Stomp Aqua 455 CS, zawierającym pendimatalinę w mikrokapsułkach. Można go bezpiecznie stosować po wysadzeniu roślin w pole. Rozkłada się przez około 3 miesiące dopóki warstwa ziemi pozostanie niewzruszona. Inny środek godny uwagi to Butisan Star, który likwiduje skutecznie kiełkujące chwasty.

Dr Anna Długosz udzielała przybyłym gościom wielu odpowiedzi na nurtujące pytania
Dr Anna Długosz udzielała przybyłym gościom wielu odpowiedzi na nurtujące pytania