Cały czas trwają spotkania na polach gdzie firmy hodowlane pokazują swoje odmiany bezpośrednio na polach producentów. Tym razem spotkaliśmy się na polu Państwa Kamili i Mariusza Suszków w miejscowości Mamlicz koło Barcina. Tutaj prezentowano odmiany z oferty firmy Hazera. O uprawianych tutaj w tym sezonie i ich agrotechnice informował Michał Lewandowski z firmy Hazera.

Cebule z czerwoną łuską

Kolekcje zaczęliśmy oglądać od odmian czerwonych.

Pierwsza z nich to Redflash F1. Jest to odmiana średnio wczesna z przeznaczeniem do długiego przechowywania (do kwietnia lub maja) w typie rijnsburger. Jest to cebula twarda, dobrze i szybko wybarwiająca się.

Cebula czerwona Redflesh F1

Następna odmiana to Redshine F1. Cebule o dobrym wyrównaniu. Na polu praktycznie nie było widać cebul drobnych. Odmiana średnio wczesna z możliwością przechowywania do maja, w typie rijnsburger.

Cebula czerwona Redshine F1

Następna odmiana jeszcze pod numerem 37-128, nieco późniejsza od poprzednich. Jest to mieszanka typu amerykańskiego i hiszpańskiego, co było widać po kalibrze cebul. Cebule były dobrze wybarwione wewnątrz z jednym stożkiem wzrostu. Można ją przeznaczyć na krążki cebulowe.

Cebula czerwona 37-128 F1

Następna odmiana pochodzi z włoskiej firmy nasiennej Isi Sementi. Focus F1 jest  odmianą późną co było widać po zielonym obciętym szczypiorze. Cebule duże, ale ze względu na długi okres wegetacji jeszcze nie wybarwione były łuski wewnątrz cebuli. Przechowywanie tylko do końca roku. Jest to cebula w typie włoskim, które mają dość słabą łuskę. Dlatego wymagają dość delikatnego zbioru.

Cebula czerwona Focus F1

Cebule z żółtą łuską

Następnie przeszliśmy do odmian z żółtą łuską.

Jako pierwsza była zaprezentowana odmiana Centro F1, która jest w typie rijnsburgera. Jest to odmiana średnio wczesna z przeznaczeniem do długiego przechowywania o bardzo wysokim potencjale plonotwórczym. Jasna łuska powoduje, że nadaje się bardzo dobrze do pakowania w worki na świeży rynek.

Cebula CENTRO F1

Kolejna odmiana to Dormo F1. Jest to najtwardsza odmiana cebuli z firmy Hazera. Odmiana średnio wczesna, ale o kilka dni późniejsza niż Centro F1. Nadaje się do długiego przechowywania (do końca czerwca) na wysokich pryzmach. Cebule kuliste ze złotobrązową łuską. Przeznaczenie to przede wszystkim worek. Obieranie niestety jest dość uciążliwe ze względu na mocną łuskę.

Cebula DORMO F1

Kolejna odmiana w typie rijnsburger to odmiana Firmo F1. Jest to standardowa odmiana uprawiana w tym rejonie i w tym gospodarstwie. Należy do grupy odmian średnio wczesnych, o okrągłych cebulach, okrytych złotobrązową łuską, bardzo mocną. Nadaje się do przechowywania (do końca czerwca). Ma duży potencjał plonotwórczy i cienką szyjkę.

Cebula FIRMO F1

Następna zaprezentowana jeszcze pod numerem 37-131 jest odmianą średnio wczesną, okresem wegetacji podobna do Firmo F1. Przydatna jest do długiego przechowywania (do czerwca). Cebule charakteryzują się dużym wyrównaniem, z łuską nieco ciemniejszą od Firmo F1.

Cebula pod numerem 37-131

Następna odmiana to Derek F1 z włoskiej hodowli Isi Sementi w typie amerykańskim. Okres wegetacji to około 125 dni czyli średnio późna. Cebule duże z możliwością przechowywania do marca. Łuska miedzianożółta.

Cebula DEREK F1

Kolejna odmiana to Rhino F1. Jest to odmiana w typie amerykańskim. Można uzyskać z tej odmiany rekordowe plony. Cebule duże z możliwością przechowywania do lutego. Łuska słomkowożółta. Rośliny mają bardzo dobry wigor i silny system korzeniowy.

Właściciel gospodarstwa Mariusz Suszka z odmianą RHINO F1

Wszystkie cebule były wysiane w rozstawie 2,25 metra i 6 podwójnych rzędów. Odmiany w typie rjinsburger wysiano w zagęszczeniu 3,2 jednostki/ha, a hiszpański i amerykański 2,8 jednostki/ha.

Podczas spotkania swoją ofertę zaprezentowały również firmy partnerskie: Chemirol, FMC, Bauer Grup, A.T Agricultur Tarials.