Producenci, produkujący rozsadę pomidorów w nieogrzewanych tunelach foliowych przy zmianie pogody z ciepłej na chłodniejszą mogą spodziewać się infekcji zarazy ziemniaka. Jeżeli w powietrzu będą zarodniki i będą sprzyjające warunki do infekcji to na roślinach pomidorów pojawią się pierwsze objawy choroby.

Warunki sprzyjające występowaniu zarazy ziemniaka to umiarkowana temperatura w granicach 15 – 230C i duża wilgotność w obiekcie. Taką wilgotność zwykle producenci mogą spowodować sami przez obfite podlewanie roślin i późne wietrzenie tuneli. Sprzyja temu także przykrywanie roślin włókniną w celu ochrony przed spadkami temperatur.

Objawy zarazy ziemniak na rozsadzie pomidorów

Objawy choroby mogą wystąpić na łodygach i na liściach. Cechą charakterystyczną jest szaro brunatny nalot zarodników konidialnych na brązowych plamach. Z tego też względu rośliny produkowane w niezbyt kontrolowanych warunkach należy regularnie zabezpieczać zarówno produktami przed chorobami bakteryjnymi np. Ion Blue czyli miedzią systemiczną i fungicydami o działaniu kontaktowym lub wgłębnym.

Ze względu na to, że produkujemy rozsadę w małych doniczkach i często nawet kilka razy dziennie je podlewamy to razem z fungicydami aby ich nie spłukiwać z opryskanych roślin należy dodawać do cieczy roboczej produkt Protector, który po spolimeryzowaniu przedłuża działanie substancji aktywnej na opryskanej roślinie.