Pod Lublinem w dniu 21 stycznia firmy Hazera, BASF i Florimex we współpracy z Yara Poland, Grupą Mularski i GPR Krasoń zorganizowały spotkanie w ramach Akademii Warzyw Przemysłowych, którego wątkiem przewodnim była produkcja warzyw pod kątem zaopatrzenia zakładów przetwórczym. Cieszyło się ono bardzo dużym zainteresowaniem, co dobrze wróży przed kolejnym sezonem.

„Razem możemy więcej”

Przedstawiciele głównych firm organizatorów otworzyli spotkanie.M. Taraska z prawej

Pierwszym prelegentem był Michał Taraska z firmy Hazera Poland. Niedawno Hazera połączyła siły z HM Clause, co sprawia, że podmiot ten obecnie dysponuje licznym zespołem specjalistów i doradców. Po połączeniu przedsiębiorstwo pozostaje częścią grupy Limagrain, obecnie największej firmy nasiennej na świecie. Zdaniem M. Taraski o sile Hazery w Polsce w dużej mierze decydują silne działy rozwoju i sprzedaży.

Kalafiory i brokuły dla przemysłu

Sławomir Mechacki mówił o warzywach kapustnych

Sławomir Mechacki z Hazery przekazał następnie wartościowe informacje o kalafiorach i brokułach. Oba te gatunki z myślą o zagospodarowaniu przemysłowym można uprawiać na zbiór letni i jesienny. W gronie odmian wartych polecenia  prelegent wymienił Flirt F1, Ardent F1 i Durok F1. Pierwsza z nich odznacza się krótką wegetacją i dobrą okrywą róży. Jest odporna na warunki stresowe, dobra do nasadzeń kwietniowych na zbiór lipcowy. Zalecana obsada to 27-30 tys. szt./ha. Wariantem przejściowym jest Ardent F1. Odmiana jest przydatna do zbiorów letnich ale i dobra na typowo jesienne wycinanie. Róża owinięta jest dwiema warstwami liści okrywowych. Zapewnia to jej bardzo dobre walory jakościowe. Szybko i wydajnie różyczkuje się. Durok F1 to odmiana o 80 – 85 dniowym okresie wegetacji. Zbierać można ją od 15 września do końca sezonu. Optymalne zagęszczenie to 30 tys. szt/ha. Przy takiej obsadzie róże uzyskują masę 2,5-3 kg. Uzysk różyczki jest bardzo wysoki. W gronie szczególnie wartościowych odmian brokułów S. Mechacki wymienił Trajano F1. Okres wegetacji to 77-80 dni. Zaletą jest dobra trwałość polowa. To wariant przemysłowy, ale róże z powodzeniem mogą być kierowane na świeży rynek. Odmiana jest bardzo produktywna w kontekście uzysku różyczki. Odmiana ta uprawiana jest na dużych areałach, co dowodzi uznania jakim obdarzyli ją plantatorzy.

Cebula

Piotr Manista, Hazera Polska

Piotr Manista mówił o warzywach cebulowych. Odmiana w typie amerykańskim 37-118 F1 to najwcześniejsza kreacja. Cechuje ją dobra łuska przekładająca się na przydatność do workowania. Można ją uprawiać z rozsady. Rhino F1 to bardzo plonotwórcza odmiana, dobra pod katem uprawy dla zakładów. Można ją przechowywać do lutego, zgrubienia są bardzo duże. To też jedna z wcześniejszych odmian, dobra do obierania. Meranto F1, kolejną z odmian w typie amerykańskim, można przechowywać do połowy marca. To także wariant na obieranie. Jest plenna i wyrównana. Valentino F1 to z kolei odmiana w typie hiszpańskim. Ma silny system korzeniowy, który buduje bardzo obfity plon w wysiewie po 10 kwietnia. Przy nawadnianiu zbiór wielkości 80 t/ha jest realny do uzyskania. Fasto F1 to już Rijnsburger. Cebule są twarde i wczesne, zwłaszcza jak na ten typ. W dobrych przechowalniach może być przetrzymywana do maja a nawet i czerwca. Centro F1 to odmiana średniowczesna. Cechuje się bardzo silnym systemem korzeniowym jak na ten typ. Szyjka jest cienka, plon można długo przechowywać. Dormo F1 to odmiana sprawdzająca się szczególnie dobrze w lata o niższych temperaturach. Jest najtwardszą cebulą w grupie odmian Hazery. Przy odpowiednio wczesnym siewie może być niezwykle plenna. Red Mech to czerwona cebula w typie amerykańskim. Jest niezwykle plenna, choć nie można jej zbyt długo przechowywać. P. Manista omawiając cebule wspomniał też odmianę pora Bulgina. To kreacja w typie bułgarskim, stanowiąca dobry surowiec dla przemysłu.

Marchew i buraczki

Piotr Różański z Hazery najwięcej mówił o marchwi

Piotr Różański , operujący z ramienia firmy Hazera na południu Polski, przybliżył słuchaczom specyfikę odmian marchwi przemysłowej. Jedną z nich jest Volcano F1. Najlepiej siać ją w połowie kwietnia. Wówczas jest bardzo plenna i dobra jakościowo. Speedo F1 bardzo szybko zwiększa udział w rynku marchwiowym. Plon z niej można uzyskać już w lipcu. To wariant bardzo dobry na wczesny plaster. Subito F1 to odmiana bardzo wydajna. Nadaje się do plastrowania. Ze względu na dużą zawartość cukrów można ją kierować do produkcji soku. Octavo F1 to odmiana do długiego przechowywania. To jednak bardziej wariant świeżorynkowy. Melodio F1 to z kolei opcja szczególnie odporna na pękanie i plonotwórcza, idealna na plaster. Plonowanie to 60-80 t/ha. Gold Nugget F1 to odmiana żółtej marchwi. Nadaje się do plastrowania i sporządzania mieszanek warzywnych. Na kostkę prelegent polecał zaś Extremo F1 i Olimpo F1. Mają one korzenie gładkie, ciemnopomarańczowe. Różnica pomiędzy rdzeniem a korą jest niemal niewidoczna. Muleta F1 to marchew w typie flakkee, a nowość Patzi F1 to typ berlicum. P. Różański wymienił odmianę Camaro F1 w gronie buraczków godnych uprawiania pod kątem zaopatrzenia zakładów i nie tylko. Zgrubienia są kuliste, słodkie i bez posmaku ziemistości. Rośliny odporne na chwościka. Oferowane w Polsce nasiona są najwyższej jakości – vilseed.