Pod hasłem „1 Pole – 2 Plony” firma Syngenta promuje w tym sezonie swoje odmiany kalafiorów i brokułów. Przy odpowiednim ich dobraniu można bowiem na tym samym polu wykonać dwukrotne nasadzenia i zbiory – uzyskując plon zarówno w czerwcu-początku lipca, oraz jesienią. Jak to zrobić? Mówili o tym 12 lutego specjaliści z Syngenta podczas Konferencji Kalafiorowo-Brokułowej w Zemborzycach Dolnych koło Lublina.

Kalafiory zapewniające plon i jakość

Konferencja Kalafiorowo- Brokułowa, za organizację której odpowiedzialny był Jakub Kudach z Syngenta zgromadziła liczne grono producentów z regionu Lubelszczyzny i Zamojszczyzny, które to znane są z produkcji kalafiorów i brokułów. Z racji żyznych gleb dobrze utrzymujących wodę, udaje się tu produkować z dobrymi efektami brokuły i  kalafiory, nawet gdy nie ma możliwości nawadniania pól. Ekonomikę produkcji można dodatkowo poprawić wykonując dwa nasadzenia na tym samym polu, z nasadzeń wiosennych uzyskując plony w czerwcu i z nasadzeń lipcowych – jesienią. Jest to możliwe dzięki specyficznym odmianom o określonym okresie wegetacji – mówił Zenon Małek z Syngenta. Z grona kalafiorów do takich odmian na zbiór letni polecane są trzy kreacje Guideline F1, Lecanu F1 i Almagro F1. Te odmiany dobrze znoszą wysokie temperatury lata i silna operację słoneczną, i przydatne są do uprawy na zbiór od czerwca do początku września. Do nasadzeń czerwcowo-lipcowych z przeznaczeniem na zbiór jesienny polecane są z kolei takie pozycje jak Cabral F1, Java F1, Gohan F1 i Dawid F1. Więcej o tych odmianach można się dowiedzieć oglądając Film:

Brokuły na trudne warunki uprawy

W przypadku brokułów również poprzez odpowiedni ich dobór można tak zaplanować produkcję by uzyskać dwa zbiory w ciągu roku. Do grona uniwersalnych odmian, która bardzo dobrze sprawdza się przy uprawie na zbiór czerwcowy oraz typowo jesienny należy Batory F1. Jest to odmiana zarówno świeżorynkowa jak i z przeznaczeniem do różyczkowania na cele przemysłowe. Jest ona rekomendowana przez wiele zakładów przemysłowych, właśnie ze względu na wysoką jakość różyczki, zapewniając drobną różyczkę bez przebarwień – mówił Zenon Małek. Nowością w tym sezonie są odmiany Beachy F1 oraz Bruki F1. Więcej o nich można się dowiedzieć oglądając poniższy FILM:

Zainteresowanych odmianami zapraszamy do pobrania katalogu online z nowościami na sezon 2019. KLIKNIJ LINK i POBIERZ