Modne odmiany kapusty na nowy sezon

SV3404JL

W tym roku ze względu na sytuację związaną z COVID-19 charsznickie święto kapusty miało okrojony kształt. Jednak i w tych trudnych warunkach kilka firm zdecydowało się zaprezentować swe odmiany i inne jeszcze rozwiązania do uprawy tego właśnie gatunku, tak bardzo popularnego pod Krakowem, ale z chęcią produkowanego także w wielu innych miejscach w Polsce. Jedną z nich była marka Seminis.

Szeroki wachlarz odmian białej kapusty

Moją ulubiona odmianą jest Vestri F1. To smaczna kapusta z której wychodzi bardzo dobra kiszonka. Sezon był ogólnie rzecz biorąc ciężki, ale poletka pokazowe i plantacje produkcyjne udały się nieźle – mówił w swoim gospodarstwie Marcin Garus. Uprawia w nim szerszą kolekcję odmian. Jedną z nich jest SV3404JL. To odmiana o innej charakterystyce, bo z segmentu kapust tzw. superkmarketowych.  W ciągu 140 dni wegetacji główki osiągają masę 2,5-3,5 kg. Zbierana w późnych, jesiennych terminach nadaje się do bardzo długiego przechowywania, nawet do końca maja. To ułatwia także wysoka naturalna zdrowotność roślin. Główki są zbite, a liście cienkie.

SV3404JL

Menzania F1 to z kolei odmiana do kiszenia. Główki nie są aż tak zbite jak w poprzednio omawianym przypadku, ale kapusta ta jest bardzo smaczna. Okres wegetacji trwa tu ok. 110 dni. Chciałbym podkreślić, że w tym gospodarstwie ta właśnie odmiana uprawiana jest na największym areale. Krajanka z niej jest jasna, to super surowiec do kiszenia. Główki są lekko spłaszczone. Wycina się ją w pierwszych jesiennych terminach – wylicza cechy Menzanii Piotr Dutkowski z Seminis. Informuje też, że nasiona odmiany Ambrosia F1 nieustannie pozostają w sprzedaży. To kolejna odmiana do przetwórstwa. Okres wegetacji w jej przypadku to 140 dni, ale często bywa wycinana wcześniej. Ważnym jej atrybutem jest powtarzalność. W różnych częściach kraju udaje się tak samo dobrze. Z obserwacji specjalisty z Seminis wynika, że odmiana ta nie jest też tak chętnie jak inne zasiedlana przez wciornastki.

Galvatron F1 to kolejna z odmian przeznaczonych do sprzedaży poprzez sieci handlowe. Jej okres wegetacji to ok. 110 dni, co umożliwia jej poplonową uprawę. Masa główek w zakresie 2,5-3,5 kg pozwala na uprawę tej odmiany w większym zagęszczeniu.

Kapusty czerwone

Piotr Dutkowski na podkrakowskim wystąpieniu omówił dwie odmiany czerwonej kapusty z Seminis. Zenox F1 to odmiana o 145 dniowym okresie wegetacji. Główki są podłużne, zbite, intensywnie wybarwione w środku. Można je długo przechowywać. Rośliny cechuje silny wigor. Odmianę Roxy F1 zbiera się później. Jej okres wegetacji to 165 dni. Główki mają owalny kształt i są bardzo ciemne po zewnątrz jak i wewnątrz. Charakterystyczną cechą jest bardzo gruba ochronna powłoka woskowa. Główki o masie 2,5-3,5 kg są wysoko osadzone, to ułatwia ich wycinanie. Można je przechowywać do maja.

O tym jak prezentują się omawiane odmiany można przekonać się oglądając poniższy film: