Najważniejsze choroby cebuli i ich zwalczanie

Gdy szczypior zostanie porażony przez choroby (tutaj Stemphylium) nie ma już możliwości uzyskania wysokich plonów

Cebula, lubiana i powszechnie jadana, nie jest wcale gatunkiem łatwym w uprawie. Jednym z czynników warunkujących uzyskanie zadowalającego ilościowo i jakościowo plonu jest utrzymanie roślin w dobrej zdrowotności. A zagrażają jej mączniak rzekomy cebuli oraz z roku na rok coraz groźniejsza choroba, powodowana przez Stemphylium vesicarium, a także alternarioza i zgnilizna szyjki cebuli.

Mączniak rzekomy cebuli

Katalog chorób, które mogą ekonomicznie zaważyć na prowadzeniu plantacji cebuli, należy zacząć od mączniaka rzekomego.
Sprawcą choroby jest bezwzględny patogen Peronospora destructor. Jego strzępki rozwijają się międzykomórkowo, zapuszczając ssawki do komórek miękiszu. Wewnątrz porażonych tkanek, w wyniku procesu płciowego powstają grubościenne, brunatne, kuliste zarodniki przetrwalnikowe – oospory. Do pierwszych infekcji może dochodzić już w maju przy wilgotnej pogodzie (od 10°C). Optymalne warunki do rozwoju mączniaka rzekomego na cebuli to względnie niska temperatura (10-14°C) oraz wysoka wilgotność– 98-100%. Temperatura poniżej 7°C hamuje zarodnikowanie P. destructor.

Stemphylium

Inną groźną chorobą jest stemphylium. O jej pojawieniu świadczą początkowo wodniste zapadnięcia tkanki, a szczypior w tym miejscu przybiera jaśniejszą, oliwkową barwę. Plamy mają charakterystyczny wydłużony kształt i rozwijają się od wierzchołka szczypioru do jego nasady. Mocno porażony szczypior bieleje i zasycha. W sprzyjających chorobie warunkach, w czasie ciepłej i wilgotnej pogody (temperatura 20-25°C, wysoka wilgotność powietrza – 85-90%), grzyb bardzo szybko opanowuje plantację, prowadząc do gwałtownego zamierania liści.

Alternarioza cebuli i pora

Alternarioza cebuli i pora bardzo często występuje wtórnie na liściach i pędach kwiatostanowych opanowanych przez inne choroby (mączniak rzekomy, szarą pleśń). Grzyb może rozwijać się w temperaturze 6-32°C, ale preferuje warunki ciepłe i wilgotne (optimum 21-23°C i wilgotności powietrza 90%). Największe zagrożenie tą chorobą pojawia się zwykle w drugiej połowie lata. Na liściach występują plamy w kształcie wydłużonego owalu, z fioletowymi brzegami. Porażone liście skręcają się i obumierają. Bywa, że choroba atakuje też główki.

Zgnilizna szyjki cebuli

Zgnilizna szyjki cebuli zaczyna się wokół szyjki. Początkowo gnijące mięsiste łuski są jasne, lecz w miarę rozwoju choroby ciemnieją, a na ich powierzchni widoczny jest szary nalot trzonków konidialnych. W ostatniej fazie choroby na zgniłych łuskach i pomiędzy nimi widoczne są kuliste, chropowate, czarne sklerocja grzyba. Najczęściej choroba ujawnia się dopiero w przechowalni. Większej presji patogenu sprzyja wilgotny, deszczowy przebieg pogody w trakcie załamywania się szczypioru.

Jak radzić sobie z tymi problemami

Odpowiedź na najpoważniejsze wyzwania w ochronie cebuli przed chorobami stanowi szeroki wachlarz sprawdzonych rozwiązań firmy BASF. Signum 33 WG zawierający dwie substancje aktywne, tj. boskalid i piraklostrobinę, jest idealnym narzędziem do zwalczania mączniaka rzekomego, alternariozy oraz stemphylium. Działa układowo i można go stosować zapobiegawczo i interwencyjnie. Zalecany jest szczególnie do wczesnych zabiegów (4. lub 5. liść) przeciwko stemphylium oraz pierwszym infekcjom mączniaka, ze względu na jego wysoką systemiczność i doskonałe działanie zapobiegawcze. Najlepiej zastosować dawkę 1 kg/ha + 4 kg siarczanu magnezu + adiuwant. Także Cabrio Duo 112 EC ma w składzie dwie substancje aktywne, które czynią ten fungicyd niebywale efektywnym orężem w corocznej wojnie z mączniakiem. Jest to środek o działaniu wgłębnym (dimetomorf) oraz lokalnie układowym i translaminarnym (piraklostrobina), przeznaczony do stosowania zapobiegawczego oraz interwencyjnego.

Enervin, produkt na bazie ametoktradyny, działa powierzchniowo i natychmiast łączy się z warstwą woskową. Dzięki temu substancja czynna pozostaje stabilna, a chroniona powierzchnia zwiększa się pod wpływem wilgoci. Oznacza to, że zabezpieczenie rośliny staje się skuteczniejsze po każdym zwilżeniu. Enervin® może stanowić świetne uzupełnienie każdego programu ochrony w miejscu, w którym wcześniej były stosowane produkty na bazie mankozebu. Dla wzmocnienia jego skuteczności warto go aplikować razem ze środkiem Polyram 70 WG. Zawierająca pirymetanil Scala uzyskała całkiem niedawno rejestrację do zastosowania w ochronie cebuli przed zgnilizną szyjki. To produkt wybitny na polu zwalczania patogenów z rodzaju Botrytis. Jest rozwiązaniem powszechnie stosowanym w warzywnictwie i sadownictwie do zabezpieczania plonów przed chorobami przechowalniczymi. Należy pamiętać o przemiennym stosowaniu środków ochrony roślin, gdyż rotowanie używanymi substancjami aktywnymi nie tylko zapewnia skuteczność konkretnego zabiegu, ale również zapobiega powstawaniu odporności patogenów na fungicydy, a co za tym idzie – daje możliwość skutecznej ochrony plantacji cebuli przez wiele lat.


źródło: www.agro.basf.pl
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.