Kapusta, brokuł i kalafior to gatunki powszechnie uprawiane w Polsce. Sakata oferuje rodzimym plantatorom nasiona wszystkich tych roślin. O części odmian z portfolio firmy, tych które szczególnie nadają się do uprawy w Polsce, mówili polscy doradcy Sakaty w trakcie spotkań na poletkach polowych w Holandii pod koniec września.

Nowe odmiany kapusty

Ten temat poruszyła Dorota Wielgat.  Zaczęła od Avanto F1. To kapusta nadająca się do przechowywania. W polu dzięki m.in. osadzeniu na wysokiej nóżce zachowuje bardzo dobrą zdrowotność. Jest także niechętnie zasiedlana przez wciornastki. Następnie mówiła o odmianie Accord F1. To opcja do krótkiego przechowywania i kiszenia. Okres wegetacji to ok. 100-110 dni, choć w warunkach ciepłej pogody przyspiesza.

Nowa odmiana kalafiora

Łukasz Rudecki przedstawił nową odmianę kalafiora. Póki co, jest ona wciąż oznaczona numerem CAU21401 F1, ale od przyszłego sezonu będzie już posiadać komercyjną nazwę. Kreacja ta odznacza się dużą elastycznością w zakresie adaptacji do różnych warunków uprawy. Róże są dobrze okryte, a dodatkową zaletą jest wysoka zdrowotność. To odmiana polecana do zbiorów w terminach letnich i jesiennych z myślą o zaopatrzeniu świeżego rynku oraz zakładów przetwórczych.

Nowa odmiana brokułu

Klaudia Horlop mówiła o nowej wciąż na rynku odmianie Leonidas F1. Buduje ona róże, które są zbite, wysoko osadzone. Liści na łodydze jest niewiele, więc zbiór jest szybki. Wyokrąglony kształt ułatwia pakowanie róż. Co szczególnie ważne, odmiana posiada genetyczną odporność na występowanie przebarwień w przypadku zbyt wysokich lub niskich temperatur.

Nowe odmiany kapusty, kalafiora i brokuła – więcej na filmie

W trakcie pobytu w Holandii sfilmowaliśmy omawiane odmiany. Materiał zmontowany po tej ekspedycji zawiera także wystąpienia wszystkich trzech ekspertów. Można z nim zapoznać się poniżej: