Jedną z firm, która uczestniczy w projekcie Kalafiorowa Demo Farma jest Sumi Agro Poland. Dostarczyła ona do gospodarstwa Przemysława Golenia, gospodarza projektu, preparatu do ochrony i biostymulacji kalafiorów. Okazuje się, że w warunkach trudnej pogodowo wiosny oba te aspekty związane z produkcją nakierowana na świeży rynek są bardzo istotne.

Biostymulacja

W gronie biostymulatorów dwa produkty oferowane przez SAP już zostały zastosowane na plantacji założonej 22 kwietnia w gospodarstwie państwa Goleniów. Dwa tygodnie po wysadzeniu roślin opryskano je produktem Shigeki. To preparat algowy, który przygotowuje rośliny na nadejście stresu i pomaga go przebyć. Produkt został zastosowany w dawce 2 l/ha. Następnie plantator wykonał zabieg Kaishi. To z kolei biostymulator na bazie aminokwasów. Pobudza on kalafiory do pobierania składników pokarmowych i szybszej regeneracji po przymrozkach. Tych w trakcie obecnej wiosny nie brakowało.

Ochrona przed szkodnikami

W celu zabezpieczenia kalafiorów przed żerowaniem szkodników na grabickiej plantacji stosowany jest Mospilan 20 SP. Produkt ten działa systemicznie, pozwala zabezpieczyć rośliny przed niszczycielskim oddziaływaniem śmietki kapuścianej, mszyc czy tantnisia krzyżowiaczka. O tym jak prezentują się rośliny można przekonać się oglądając poniżej zamieszczony materiał filmowy: