Postaw na udaną produkcję cebuliCebula jest warzywem, które w tym sezonie budzi wiele emocji. Ceny systematycznie pną się do góry i już mocno przekroczyły poziom 2 zł/kg. Jak rozwinie się sytuacja w dalszej części sezonu?  Jakie są zapasy cebuli w Europie? I wreszcie jak się przygotować do udanej produkcji cebuli w nadchodzącym sezonie? Te tematy poruszymy już 13 lutego podczas Webinarium cebulowego.

To jest wyjątkowy rok dla producentów cebuli, zwłaszcza tych którzy postawili na dobre odmiany i potrafili w chłodniach zgromadzić dobry jakościowo towar. Wiele chłodni u dużych producentów wypełnia jeszcze cebula i to cebula dobrej jakości. Niestety są też i takie sytuacje gdy do chłodni włożona została cebula z początkowym stadium Fusarium i tu raczej trzeba stawiać na szybka sprzedaż takiego towaru – informuje Władysław Tokarczyk z Syngenta Polska. W trakcie spotkania rozwinie on kwestie związane z obecną sytuacja na rynku cebuli i przewidywaniami co do dalszego przebiegu obecnego sezonu sprzedażowego.

uprawa cebuli
Przede wszystkim warto uprawiać odmiany odmiany cebuli, które zapewnią wysoki plon handlowy

Stosowanie herbicydów w uprawie cebuli związane jest zawsze dużym wzywaniem dla producentów. Nie da się bowiem z góry opracować jednolitego programu zwalczania chwastów w uprawie cebuli. Podlega on bowiem wielu zmiennym poczynając od tego na jakiej glebie prowadzona jest uprawa, jak przebiega rozwój rośliny, w jakiej są one kondycji (czy posiadają nalot woskowy), wreszcie jakie panują warunki pogodowe. Te wszystkie zmienne należy wziąć pod uwagę planując strategię herbicydową w danym roku uprawy. Warto jednak wiedzieć wcześniej jakie środki mogą być zastosowane i w jakich fazach wzrostu. Temat ten porusza dwaj zaproszeni gości – Piotr Borczyński z KPODR Minikowo Oddział Zarzeczewo oraz Radosław Suchorzewski z firmy Bayer.

Co w programie:
18.00-18.10 Rozpoczęcie
18.10-18.40 Aktualne informacje z rynku cebulowego i wskazówki na 2023 – Władysław Tokarczyk, Syngenta Polska
18.40-19.10 Najczęściej popełniane błędy podczas stosowania herbicydów – Piotr Borczyński, KPODR Minikowo Oddział Zarzeczewo
19.10 -19.40 Strategie herbicydowe sprawdzone w praktyce – Radosław Suchorzewski, Bayer Polska
19.40-20.10 Dyskusja z udziałem plantatorów. Wymiana doświadczeń.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy już 13 lutego. Transmisja Webinaru na żywo na naszym profilu You Tube oraz Facebook. Bądźcie z NAMI!