Skuteczna ochrona przed zarazą ziemniaka
Zaraza ziemniaka to coroczny problem producentów ziemniaków. Gdy tylko wystąpią korzystne warunki pogodowe, choroba może rozwinąć się bardzo szybko niszcząc nadziemne części roślin i co się z tym wiąże ograniczając powierzchnię asymilacyjną. Konsekwencje – zmniejszenie plonu i pogorszenie jego jakości. Dlatego tak ważne w przypadku tej choroby są działania zapobiegawcze, pozwalające zapobiec „epidemii”. Związany z tym jest odpowiedni dobór fungicydów i terminowe wykonanie zabiegów ochrony.

Nie dajmy się zaskoczyć

Zabiegi przeciwko zarazie ziemniaka wymagane są już w sytuacji, gdy występują warunki sprzyjające jej rozwojowi. Sprawca choroby, organizm grzybopodobny Phytophthora infestans najlepiej rozwija się w warunkach dużej wilgotności i w niezbyt wysokich temperaturach. Największa produkcja zarodników występuje w temperaturze 21°C i wilgotności względnej 100%. Infekując liście patogen powoduje najpierw małe, jasnozielone plamki o nieregularnych kształtach. W korzystnych warunkach dla rozwoju choroby plamki te powiększają się i przechodzą w nekrozy koloru brązowego. Z czasem liście i łodygi zaczynają zasychać i przedwcześnie zamierają. W okresie opadów deszczu zarodniki spłukiwane są z liści na glebę, gdzie mogą porażać bulwy. Na powierzchni bulw zaraza ziemniaka tworzy nieregularne, szarosine, wklęsłe, twarde plamy. Po przekrojeniu bulwy w takim miejscu widoczne są rdzawe zacieki w głąb miąższu.

Straty spowodowane przez zarazę ziemniaka mogą sięgać przy niewystarczającej ochronie około 50% plonu, a przy bardzo wczesnym porażeniu i braku ochrony nawet 100%.

Objawy zarazy ziemniaka na liściach

Pewna i skuteczna ochrona

Na rynku znajduje się wiele preparatów zwalczających zarazę ziemniaka. Czołową pozycję pod względem skuteczności zajmuje Carial Flex.

Co można zyskać stosując Carial Flex do ochrony ziemniaków:

  • produkt ma bardzo dobre działanie zapobiegawcze i lecznicze – ocena wg Euroblight to 4,4 za skuteczność działania.
  • przeciwdziała infekcjom pierwotnym i wtórnym.
  • zapewnia bardzo dobrą ochronę liści i łodyg dzięki dwóm składnikom aktywnym: 250 g mandipropamid + 180 g/kg cymoksanil.
  • zapewnia utrzymanie strategii antyodpornościowej, dzięki dwóm różnym mechanizmom działania substancji aktywnych.
  • zwalcza skutecznie wszystkie patotypy zarazy ziemniaka.
  • bardzo dobrze sprawdza się jako drugi zabieg po Ridomilu Gold MZ we wczesnej fazie wzrostu roślin. Polecany do przemiennego stosowania z innymi fungicydami w ciągu całego okresu wegetacji ziemniaków.
  • w trakcie wzrostu roślin chroni liście i łodygi dzięki działaniu powierzchniowemu, translaminarnemu  (wgłębnie) i lokalnie systemicznemu.
  • ma szybkie tempo wnikania do rośliny – skuteczność zyskuje się już w ciągu 30 minut po zabiegu, a występujące po tym czasie opady deszczu nie wpływają na obniżenie skuteczności preparatu.
  • jest łatwy w stosowaniu – zalecenia dawka to 0,6 kg/ha.
  • posiada krótki okres karencji, wynoszący tylko 7 dni.
</a>

Dobrze ułożony program ochrony ziemniaków pozwala wyeliminować zarazę ziemniaka z uprawy, a w efekcie zebrać wysoki plon, dobrej jakości ziemniaków. Carial Flex to narzędzie niezbędne w tego typu działaniach.

Autor: dr hab. Katarzyna Rębarz, Syngenta Polska

Artykuł reklamowy

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.