Śmietka kapuściana pod koniec kwietnia rozpoczęła loty na plantacje warzyw kapustnych. W pułapkach zapachowych odławiają się zapłodnione samice gotowe złożyć jaja. Progiem szkodliwości są odłowione średnio 2 much w jednej pułapce w ciągu 2 dni. Z tego też względu przegląd pułapek powinien być robiony minimum co 2 dni.

Śmietka kapuściana – ustawienie pułapek na plantacji

Pułapki należy ustawić na brzegu plantacji od strony zadrzewień, zakrzaczeń lub miedz. Owady nalatujące na plantacje będą wówczas skutecznie odłowiać się w pułapki. Pułapka stojąca na środku pola, będzie o wiele mniej wiarygodna.  Zanim dolecą do niej owady to niestety brzeg pola będzie już dawno powyżej progu szkodliwości.

Prawidłowe ustawienie pułapki do odłowu śmietki kapuścianej na plantacji

Zwalczanie śmietki kapuścianej  

Rozsada zaprawiona Verimarkiem może być chroniona przez około 4 tygodni od posadzenia, jeżeli oczywiście zaprawienie zostało wykonane na kilka a nie kilkanaście dni przed sadzeniem. Jeżeli właśnie mijają 4 tygodnie od posadzenia należy wykonać zabieg produktem Movento w dawce 0,75 l/ha w małej ilości wody 200-300 l/ha ze zwilżaczem rozpuszczającym woski roślinne Trend lub Inex A, aby produkt jak najszybciej wszedł w system roślin i zaczął działać.

Można również wykonać oprysk na wilgotną glebę produktem Delia Stop i później delikatnie wpłukać go w strefę systemu korzeniowego. Delia jednak może ochronić plantacje tylko przed śmietką. Movento również przed innymi szkodnikami za wyjątkiem gąsienic motyli.

Dobre nawożenie kapusty

4 tydzień od posadzenia kapusty jest to czas, aby zastosować nawożenie saletrami wapniowymi. Azot najlepiej jest stosować w dawkach dzielonych.

Jeżeli kapusta została posadzona 3 tygodnie temu, mamy jeszcze czas na użycie granulowanej saletry potasowo-wapniowej – Unika Calcium w dawce 150kg/ha. Unikalne połączenie trzech najważniejszych plonotwórczych makroskładników  14,2 N +24 K2O+12CaO.

Druga dawka azotu może być podana w postaci saletry wapniowej jest Yara Liva Nitrabor ( saletra wapniowa z borem). Możemy ja podzielić na 5 i 7 tydzień po posadzeniu. W dawkach 2×150 kg/ha.

Saletry wapniowe, gdzie azot jest w formie saletrzanej to gwarancja najszybciej rozpuszczającej się formy w roztworze glebowym. Dodatkowo komfortowe nawożenie roślin w bor wpływa korzystnie na pobieranie i transport wapnia w roślinie, a co za tym idzie możemy ograniczyć objawy Tipburn. Jest to częsty problem w warzywach kapustnych związany z deficytom wapnia w najmłodszych liściach. 

Na tym etapie kończymy nawożenie posypowe kapusty białej głowiastej i przechodzimy do nawożenia dolistnego.

W uprawie kapusty warto skupić się na 3 mikroskładnikach : bor (B), mangan (Mn) i molibden (Mo). Dostarczyć je możemy w 3-4 tygodniu po posadzeniu sięgając po YaraLiva Brassitrel Pro. Jeżeli w tym czasie przypada nam również zabieg insektycydem warto zajrzeć na stronę www.tankmix.com i sprawdzić możliwość przygotowania mieszaniny zbiornikowej.

https://www.tankmix.com/

Warzywa kapustne po wysadzeniu rozsady