Zmechanizować zbiory ziemniaków

defaultWyczekiwanym momentem towarzyszącym Potato Poland 2020 (czyt. też. „Potato Poland – odmiany ziemniaka”) były pokaz zbioru i sortowania ziemniaków. W jego trakcie zaprezentowano kilka kombajnów oraz specjalistyczne przyczepy i maszyny do sortowania ziemniaków.

Jedną z nowości, po raz pierwszy zaprezentowanych na takich pokazach w Polsce, była przyczepa marki Brettmeister K3. Ta w pełni hydrauliczna maszyna wyposażona jest w specjalistyczny podajnik, które dzięki zastosowanym rozwiązaniom pozwala na odsortowanie ziemi od zebranych przez kombajn ziemniaków pozostawiając na polu. Odbywa się to dzięki rolkom, których rozstaw można dostosować do aktualnych wymagań. Prezentowana przyczepa montowana jest na podwójnej osi. Burty tej przyczepy można hydraulicznie otwierać, dzięki czemu ziemniaki mogą spadać na niższą wysokość. Pozytywnie wpływa to na ograniczenie ich uszkodzeń. Przyczepa ma pojemność 22m3 i pozwala przeładować od 80 do 150 t ziemniaków na godzinę.

Pracę tej maszyny można było zobaczyć we współpracy z kombajnami marki Grimme: Varitron 270, Varitron 470 i EVO 290 AirSep wyposażonym w system Airsep skonstruowany przez firmę Grimme. Ten nowatorski system powoduje oddzielanie od ziemniaków kamieni i wilgotnych brył za pomocą strumienia powietrza. Lokalizacja separatora pozwala uzyskać optymalną ochronę bulw, gdyż zanieczyszczenia są usuwane już na wczesnym etapie z masy przechodzącego przez kombajn produktu. Oddzielone zanieczyszczenia są odprowadzane przez taśmę odpadu i mogą być usuwane bezpośrednio na pole lub do skrzyni zamontowanej w maszynie. Kombajny marki Grimme prezentował ich przedstawiciel firma Agrarada Sp. z o.o. Do zwożenia ziemniaków prezentowane były przyczepy włoskiej firmy VAIA. Przedsiębiorstwo to specjalizuje się w produkcji wielofunkcyjnych przyczep skorupowych dla sektora rolniczego. Jej produkty doskonale sprawują się w transporcie płodów rolnych takich jak ziemniaki, cebula, marchew, zboża, buraki czy zielonka.

Zebrane ziemniaki trafiały następnie na maszyny sortujące i transportujące je na przyczepy transportowe. Prezentowany zestaw pozwala na dobre i dokładne przesortowanie około 25 ton ziemniaków na godzinę.

O tym jakie to były maszyny można dowiedzieć się z przygotowanego materiału filmowego: