Jubileuszowe już XX spotkanie z przetwórczym firma Syngenta zorganizowała w tym roku w Łochowie koło Siedlec. Partnerami tegorocznej edycji były firmy Grupa Producentów Rozsad KRASOŃ, Grupa MULARSKI, TRADE CORP i AGROWIEC. Wzięli w nim udział licznie przybyli tam przedstawiciel zakładów przetwórczych z całego kraju.

1 pole – 2 plony

Spotkanie z przedstawicielami przemysłu przetwórczego to już tradycja w firmie Syngenta. To okazja do spotkania przedstawicieli branży przetwórczej, rozmów, dyskusji i planów na kolejny sezon. Wydarzenie to poprowadził Zbigniew Chuchnowski odpowiedzialny za kontakty z zakładami przetwórczymi. Uroczystego rozpoczęcia dokonał Tomasz Górski dyrektor działu nasion warzyw Syngenta.

Zbigniew Chuchnowski, Syngenta
W spotkanie licznie uczestniczyli przedstawiciele zakładów przetwórczych z całego kraju

Zenon Małek iRafał Żmuda omówili temat brokułów, warzywa które w ostatnich latach mocno umocniło się na polskim rynku. Przypomnieli też nieco historii związanej z tym warzywem, oraz odmianą Monaco która to obecna jest w Polsce już 18 lat. Odmiana w czasach swojej świetności stanowiła nawet 70% rynku brokułu w Polsce, a dzięki temu nasz kraj stała się czołowym producentem tego warzywa w Europie – przypomniał Zenon Małek. Obecnie program hodowlany brokuła jest mocno zaawansowany w Syngenta i prowadzony w 3 ośrodkach hodowlanych. Dzięki temu na rynek wprowadzane są nowe odmiany, jak Batory F1, Monrello F1 oraz tegoroczne nowości czyli odmiany Beachy F1, Bruki F1 (wyselekcjonowana w Polsce i dedykowana tylko na polski rynek!). Podobnie jest w kalafiorach gdzie grono trzech siłaczy czyli odmiany Gohan F1, Cabral F1 i Dawid F1, wzmocni odmian Java F1 przeznaczona dla przemysłu.

Rafał Żmuda i Zenon Małek omówili kompleksową ofertę odmian brokułów i kalafiorów

Marek Zieliński przypomniał krótki o rosnącym udziale cebul odmian z portfolio Syngenta zwąłszcza odmian Medaillon, Vision i Progression. To odmiany cenione przez producentów, którzy zdecydowali się na ich uprawę, potwierdzające swoje wyjątkowe cechy nawet w trudnych sezonach i nie zawsze idealnych warunkach uprawowych.

Jeszcze lepsza ochrona

Grzegorz Gruszecki z Syngenta Crop Protection wspomniał o znaczącym udziale Polski w produkcji mrożonych warzyw, gdzie kraj nasz jest drugim ich producentem w UE. Istotny jest tez fakt że 60-70% przetworów warzywnych trafia na eksport głównie do krajów z EU-15. Jednocześnie producenci muszą pokonywać wiele wyzwań związanych ze zmianami klimatu, a z tym często związane są nowe problemy z chorobami czy szkodnikami. Z drugiej strony wymagania jakościowe wymuszają prowadzenie skutecznej ochrony przed tymi zagrożeniami. Wśród narzędzi jakie można do tego celu wykorzystać jest dobrze znany Amistar o działaniu systemicznym i głównie zapobiegawczym, choć cechuje się długotrwałym działaniem. Kolejny to Scorpion 325 SC, o działaniu zarówno interwencyjnym jak i zapobiegawczym, co jest zasługą dwóch substancji aktywnych (difenokonazol i azoksystrobina). Często zastosowanie tego fungicydu pozwala uratować plon, gdy doszło już do infekcji a nie był odpowiednio wcześniej wykonany zabieg. Difenokonazol cechuje się przy tym bardzo szybkim tempem wchłaniania przez rośliny, gdzie już 6 godzin po zabiegu 60% substancji znajduje się w roślinie. Nowością jest nowy herbicyd Zetrola, który można będzie używać do zwalczania chwastów jednoliściennych w uprawie brokuła. Cennym narzędziem do walki z chwastami jest też Boxer, herbicyd zarejestrowany do zwalczania licznego spektrum chwastów w 20 gatunkach warzyw. Boxer cechuje się wysoką skuteczność w niestabilnych warunkach pogodowych, nawet w temperaturach bliskich 0°C, a w niektórych krajach stosowany jest nawet na zamarzniętą glebę. Boxer zwalcza przede wszystkim kiełkujące chwasty.

Grzegorz Gruszecki z Syngenta Crop Protection

Rozsady warzyw od specjalistycznych dostawców

Marcin Krasoń i Andrzej Szymański mówili o zmianach i nowościach w ofercie czołowego producenta rozsady warzyw polowych i szklarniowych Grupy Producentów Rozsad KRASOŃ. Rok 2018 firma zamknęła liczbą 265 mln rozsad warzyw polowych, które trafiły do producentów. Obecnie produkcja realizowana jest w Piaskach, Złotowie a niebawem kolejne 7,5 ha szklani ma powstać w Kisielach. Po zrealizowaniu tej inwestycji całkowita powierzchnia naszych specjalistycznych szklarni przeznaczonych wyłącznie do produkcji rozsad wyniesie 18 ha – mówił Marcin Krasoń. Nowością w tym roku będzie oferta rozsad zaprawianych środkiem Verimark, środkiem który zapewnia bardzo wysoki stopień ochrony przed śmietką kapuścianą. Jest idealny środek do zabezpieczania rozsady na około 30-45 dni po wysadzeniu w pole. To zarazem ogranicza potrzebę stosowania innych środków po posadzeniu – podkreślał Andrzej Szymański. Ze względu na wysoką precyzję dawkowania środka (15 ml/1000 roślin) środek ten dopuszczony jest do stosowania tylko przez specjalistyczne firmy. Ze względu na wysoką cenę tego środka, jego aplikacja będzie doliczana do ceny rozsady – będzie to około 2,5 gr do każdej sztuki rozsady (około 700 zł/ha). Biorąc pod uwagę korzyści jakie on zapewnia jest to inwestycja która na pewno się zwróci dzięki oszczędnościom w zabiegach ochrony – podkreślał Andrzej Szymański.

Andrzej Szymański i Marcin Krasoń przedstawili ofertę dostawcy rozsad warzyw

Daniel Babij przypomniał, że firma Mularski, rozsady warzyw gruntowych oferuje od 2015 roku, ciągle zwiększając poziom produkcji. Pewność otrzymania zamówionej rozsady zapewniają QR kody naklejane na każdą tacę, co pozwala bardzo szybko potwierdzić odmianę i gatunek jaki się w nich znajduje. Proces produkcji rozsady jest mocno zautomatyzowany i bardzo wydajny. Finalne przygotowanie  rozsady ma miejsce na hartowniku gdzie możliwe jest automatyczne zamykanie powierzchni dachu i ścian bocznych. Od tego roku firma oferuje rozsady zaprawianej środkiem Verimark®. Asortyment oferowanych warzyw jest bardzo szeroki, zawiera pełen zakres warzyw kapustnych, pomidora, paprykę, oberżynę, oraz cebulę wysiewaną w kostki lub tacę 240 komórek.

Daniel Babij przekazał nowe informacje o rozsadach warzyw z Grupy Mularski

Maszyny do zbioru i redukjca stresu roślin

Przedstawiciele firmy Agrowiec Remigiusz Weżgowiec przedstawili najnowsze informacje dotyczące najnowszych rozwiązań w zakresie maszyn do zbioru Ploeger Oxbo Group. Grupa obecnie oferuje maszyny 4 producentów PMC, Oxbo, Ploeger, Bourgoin.

Remigiusz Weżgowiec przekazał informacje o nowościach z zakresu maszyn do zbioru warzyw i nie tylko

Andrzej Zbroja reprezentujący firmę TradeCorp, w odniesieniu do zmian klimat zwrócił uwagę na temat biostymulacji w uprawie warzyw. Dotyczy to zwłaszcza niedoborów wody, koniecznej do uzyskania wysokich plonów. Jak sobie radzić z tym problemem? Wymaga to podejścia kompleksowego czyli poprawy struktury gleby (Humistar), zmagazynowania jak największej ilości wody w glebie oraz jej wykorzystania przez rośliny (produkty Phylogreen i Delfan Plus). Szczególnie insertujący jest t u produkt Phylogreen, który zastosowany przed wystąpieniem stresu wodnego, pozwala utrzymać dobrą kondycję roślin, nawet w sytuacji niekorzystnych warunków do ich wzrostu.