Dobre przygotowanie do sezonu – szkolenie w Mniszewie, cz. IINa spotkanie w Mniszewie zorganizowanym 9 lutego przez firmę Agroplanet.pl nie zabrakło zaleceń dotyczących nawożenia roślin. Na szczególną uwagę zasługują tu produkty z dodatkowym efektem plonotwórczym czy też wzmacniającym odporność roślin. Mówili o nich reprezentanci firm Agrosimex i Green Eco Poland.

Nawożenie z efektem Plus

Nawożenie z efektem Plus

Iwona Polewska – Jankowiak przedstawiała propozycje Agrosimex związane głównie z produktami nawozowymi. Na szczególną uwagę zasługują tu nawozy ASX, których zakup pozwala brać udział w loterii (trwa do 15 lipca), w której nagrodą główną jest samochód osobowy. Seria nawozów ASX zawiera kilka ciekawych produktów jak Magnez Plus, Makro Plus, Potas Plus, Fosfor Plus. Są to bardzo dobrej jakości nawozy dolistne, w których azot zawarty jest w formie amidowej (bardzo dobrze i szybko przyswajanej przez liście), potas zaś w formie saletry potasowej (bardzo dobra rozpuszczalność w wodzie) oraz zawierają duże ilości mikroelementów. Na szczególną uwagę zasługują nawozy specjalistyczne, takie jak ASX CaTS tiosiarczan wapnia, ASX Tytan plus, ASX Krzem plus. ASX CaTS plus występuje w formie tiosiarczanu wapnia, a więc dostarcza roślinom wapń i siarkę. CaTS jest nawozem płynnym i może być stosowany doglebowo i dolistnie. Wapń roślinom potrzebny jest od początku wegetacji, kiedy to jego pobieranie z gleby jest utrudnione. ASX CaTS plus, może być stosowany od wczesnej wiosny, zastosowany doglebowo poprawia jej właściwości, a nie ma wpływu na pH gleby – podkreślała prelegentka, zapewniając, że wapń z tego nawozu może być bardzo szybko pobrany przez rośliny (nie jest blokowany przez kompleks sorpcyjny), dodatkowo wpływa na poprawę dostępności potasu i magnezu oraz stabilizuje przemiany azotu w glebie zapobiegając jego stratom. Nawóz zawiera 6% wapnia w 100% rozpuszczalnego w wodzie i jest w  pełni wykorzystany przez rośliny. ASX Tytan plus w swoim składzie zawiera fitohormony (cytokininy i gibereliny) oraz tytan i bor, a więc rekomendowany jest do stosowania wczesną wiosną. W tym okresie wzmacnia rośliny, przyspiesza fotosyntezę, a więc pobudza rośliny do intensywniejszego wzrostu. Zalecana dawka to 0,2-0,4 l/ha. ASX Krzem plus zawiera krzem w formie kwasu ortokrzemowego, mikroelementy t.j. bor i miedź, witaminę B i sorbitol (adiuwant, którzy sprzyja szybkiemu przyswajaniu przez rośliny). Krzem naturalnie występuje w glebie, ale nie może być pobierany przez rośliny, podczas gdy pierwiastek podawany w postaci kwasu ortokrzemowego może być w pełni wykorzystywany przez rośliny. Krzem to swego rodzaju kombinezon bezpieczeństwa dla roślin, który chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadaje większej wytrzymałości na niekorzystne czynniki pogodowe, w tym patogeny i szkodniki – podkreślała I. Polewska – Jankowiak. W przypadku delikatnych owoców jak truskawki czy maliny stosowanie ASX Krzem plus przemiennie z nawozami wapniowymi, wpływa na lepszą twardość i trwałość owoców po zbiorze i ogranicza wyciekanie soku. Nawóz polecany jest do stosowania w dawce 0,5 l/ha.

Nawożenie z dodatkowym efektem biostymulacji

Zbigniew Marek z firmy Green Eco Poland przestawił jakie są możliwości wspierania roślin w sytuacjach kryzysowych i stymulowania ich do lepszego plonowania. Po nim owoce są większe – tym jednym zdaniem prelegent scharakteryzował nawóz Expando. Zastosowanie tego produktu wpływa na wyrastanie większych owoców, a tym samym zwyżkę plonowania. Działanie produktu polega na intensyfikacji podziałów komórkowych, jak też tworzenia większych komórek, które budują owoce. Są większe, jędrniejsze i lepiej się przechowują. Szczególne dobre wyniki stosowania tego nawozu uzyskano w odniesieniu do roślin jagodowych, gdzie w uprawie truskawek uzyskano zwyżkę plonowania na poziomie 8-10%, a plonu handlowego aż o 28-30% – co było konsekwencją uzyskania dużych owoców z ostatnich zbiorów (nie drobniały).  Ponadto owoce były jędrne, słodkie i trwalsze w porównaniu do tych nie traktowanych Expando. Podobnie dobre wyniki uzyskano stosując nawóz w uprawie borówki, gdzie doświadczenia z 2017 roku prowadzone na SGGW, pokazała wzrost plonu po zastosowaniu Expando o 43%, a średnia masa owoców o 15%. Oferujemy producentom kompletne programy do fertygacji dokarmiania stymulacji od początku wegetacji do jej zakończenia – powiedział Zbigniew Marek, przypominając że największy wspływ na plon i jego jakość ma okres od kwitnienia do zawiązania owoców. Jest to okres, który wymaga największej dbałości o dobra kondycję i komfort roślin.

Zbigniew Marek z firmy Green Eco Poland