Jest już prawie połowa maja a cebula leży i ma się dobrze. Piotr Malz prowadzący gospodarstwo typowo rolnicze, kilka lat temu podjął decyzję o rozpoczęciu uprawy cebuli. Zainwestował nie tylko w konieczny do tego celu park maszynowy ale też bazę przechowalniczą. Nie obawia się przechowywać długo cebuli, bo przy odpowiednio dobranych odmianach mogą one bez strat ilościowych i jakościowych być przechowywane do maja-czerwca kolejnego seoznu.

Najlepsza odmiana cebuli do długiego przechowywania

Odmianą, która najlepiej sprawdziła się pod względem przechowywania okazał się Vision z portfolio Syngenta Polska.  Mam tę odmianę już trzeci sezon w produkcji i okazuje się ona najlepsza pod względem przechowywania i końcowej jakości produktu finalnego. Mamy początek maja, cebula jest twarda, ma trzy warstwy łuski, nie wyrasta w szczypior. Naprawdę perfekcyjna jakość towaru jak na tę porę roku – podkreśla Piotr Malz. Składuje on cebulę na wysokich pryzmach z systemem chłodzenia i wentylacji dostarczanym przez firma Agro Konsulting. Wymuszona wentylacja odbywa się poprzez wtłaczanie powietrza w pryzmę za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych. Powietrze wprowadzane jest z zewnątrz poprzez otwierane automatycznie kanały wentylacyjne. Dodatkowo zastosowano kanał zwrotny do odprowadzania gazów nagromadzonych w obiekcie. To wszystko sprawia, że dobrze wysuszona cebula bardzo dobrze się przechowuje, utrzymuje łuskę ochronną i zachowuje twardość. W tym roku również Vision zdominował cebulowe pola w gospodarstwie Piotra Malza (czytaj więcej).

cebula Vision
Marek Zieliński z Syngenta Polska i Piotr Malz z cebula odmiany Vision
cebula Vision
Cebula składowana jest na wysokich pryzmach z kanałowym system wentylacji

Pakowanie i konfekcja cebuli według preferencji klientów

W gospodarstwie przygotowuje się cebulę na godowo w worki. Zainwestowano w tym celu w zestaw maszyn do sortowania cebuli firmy Sorpack wraz z raszlowanicą do pakowania w worki. Dzięki temu możemy samodzielnie przygotować cebulę pod konkretne wymagania klient. Zazwyczaj jest to cebula w kalibrażu 45-50 mm pakowana w worki raszlowe 10 kg lub 15 kg. Na specjalne zamówienia możemy przygotować też cebulę w innych zakresach wielkościowych p. 55-70 mm średnicy. Tak zapakowana cebula odmiany Vision prezentuje się naprawdę dobrze. Jest początek maja, a my cały czas pakujemy cebulę. Pozostało jeszcze do wywiezienia jakieś 300 ton, więc do początku czerwca mamy co robić – mówi Piotr Malz. Pozytywny jest trend wzrostu cen, które na ten moment w przypadku cebuli spakowanej przekraczają już 1 zł. Rośnie też zainteresowanie odbiorców dobrej jakości cebulą a taką właśnie oferuje gospodarstwo Piotr Malza.